28/03/2023

Takim i Komitetit Rajonal dhe Tryezës Teknike të Luftës Kundër Trafikimit të Personave .

TRAFIKIMI I QËNIEVE NJERËZORE – CËNIMI MË I RËNDË I DINJITETIT DHE INTEGRITETIT TË SHOQËRISË . Në datën 27.03.2023, në sallën e mbledhjeve në Institucionin e Prefektit Qarku Fier, u zhvillua takimi i Komitetit Rajonal Antitrafik […]
28/03/2023

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Fier, per subjektin “GAL LIMITED ALBANIA”

Njoftime per subjektin “GAL LIMITED ALBANIA” NIPT L83808403A. me adrese: Lagjja “GAFUR MUCO”. Rruga “VATH KORRESHI. godine 2- katshe, nr pas 104/4. Lushnje. dhe qe eshte […]
23/03/2023

Takim i Task-Forces Vendore (TFV) Anti Kanabis.

SA MË E MADHE SFIDA AQ MË I FORTË ANGAZHIMI DHE AQ MË I GJERË FRONTI I PËRBALLJES . Task-Forca Vendore (TFV) Anti Kanabis e thirrur  […]
22/03/2023

Urim i Prefektit të Qarkut, Z. Lefter Shehaj për ditën e SULLTAN  NEVRUZIT.

GËZUAR SULLTAN NEVRUZIN, DITËN E FISNIKËRISË BEKTASHIANE !   Në këtë Ditë të Re të ekuinoksit pranverorë, kur natyra i rikthehet njerëzimit me buzëqeshjen plotë ngjyra, […]
15/03/2023

NJË VEND MUND TË JETË I SIGURT POR JO I PARRËZIKUAR.

Disa vizitor special frekuentuan sot Institucionin e Prefektit të Qarkut Fier . Ishte në nderin dhe kënaqësinë time të mikëprisja pjesëtarët e Kursit të Lartë të […]
10/03/2023

Takim me përfaqësues të bashkive dhe drejtorive rajonale të qarkut Fier.

NËPUNËS PUBLIK I DENJ ËSHTË AI QË KA NJË ZGJIDHJE PËR ÇDO PROBLEM Gjatë takimit të punës mbajtur në Institucionin e Prefektit me përfaqësues të bashkive […]
07/03/2023

DY JANË NËPUNËSIT KRYESOR TË SHTETIT : NËNA DHE MËSUESI ” Viktor Hygo”

“DY JANË NËPUNËSIT KRYESOR TË SHTETIT : NËNA DHE MËSUESI “Viktor Hygo” ________________________________________________ Sa shumë besim publik dhënë si çmim për titullin e ” MËSUESIT ” […]
06/03/2023

KUR DËSHIRA NGRIHET MBI MURIN E PAMUNDËSIVE OBJEKTIVE

Para pak ditësh mora një ftesë nga drejtoria e shkollës 9-vjeçare “Anastas Laska ” Libofshë, për të festuar së bashku 7-Marsin në kuadër të ditëlindjes së […]
01/03/2023

TRANSPARENCA SI DETYRIM INSTITUCIONAL.

TRANSPARENCA SI DETYRIM INSTITUCIONAL, QYTETAR E FAMILJAR DHE SI VULLNET PËR TË NDËRTUAR PERDE TË XHAMTA NË VEND TË MUREVE TË GURTA NË RAPORT ME PUBLIKUN […]
22/02/2023

VJOSA E EGËR – BUKUROSHJA QË NDJELL

Qeveria shqiptare ka vendosur të përgatisë dosjen e kandidaturës për të regjistruar lumin e Vjosës si Rezervat Biosferik i UNESCO-s me qëllim mbrojtjen e biosferës të […]
15/02/2023

ANALIZA E PUNËS SË DREJTORISË RAJONALE TË ARSIMIT PARAUNIVERSITAR, FIER.

ARSIMIMI I MIRË NUK ËSHTË NJË MEDALJE NË QAFËN E SHOQËRISË POR KOMPETENCË E FITUAR PËR TA BËRË SHOQËRINË MË TË LIRË MË DEMOKRATIKE E MË […]
13/02/2023

SHPREHJE SOLIDARITETI ME POPULLIN TURK.

Në monumentin e solidaritetit dhe nën pushtetin e heshtjes, për të ndarë peshën e dhimbjes, për të ndezur qirinjtë e përkujtimit e për të shprehur solidaritetin […]
13/02/2023

FLAMUJ NË GJYSËM SHTIZË, QIRINJ E LUTJE PËR TI DHËNË SOLEMNITET DITËS SË SIZË KOMBËTARE.

Stafi i Institucionit të Prefektit të Qarkut Fier në respekt të ditës së zisë pozicionoj flamurin në gjysëm shtizë, ndezi qirinj , si homazh për jetët […]
10/02/2023

Nëse sot nuk tregojmë vetëpërmbajtje në qasjen ndaj natyrës nesër do të mbahemi përgjegjës për pengmarrje të të ardhmes së gjeneratave pasardhëse.

Parë në këtë optikë dhe nën këtë peshë përgjegjësie, AdZM Fier është e angazhuar për të adresuar njëherësh aktivitetin e konservimit të vlerave natyrore, aktivitetin regjenerues […]
09/02/2023

QENDRA E PERSONEL REKRUTIMIT DO TË REKRUTOJË KANDIDATË PËR USHTARË/DETARË AKTIV NË FA.

NJOFTIM QENDRA E PERSONEL REKRUTIMIT DO TË REKRUTOJË KANDIDATË PËR USHTARË/DETARË AKTIV NË FA Kliko për të shkarkuar njoftimin
08/02/2023

KUSH ARRIN PRETENDON DHE KUSH PRETENDON MUND TË ARRIJ MË SHUMË.

07/02/2023

Sjellja ndaj moshimit dhe të moshuarve është një nga treguesit e dinjitetit social të një shoqërie.

Nën peshën e një emocioni të fortë dhe në përgjigje të kërkesës së z. Myqerem Agalliu,  u bëra sot shoqëruesi i tij drejt rezidencës së të […]
05/02/2023

DËSHMORËT NUK JANË NJË STATISTIKË HISTORIKE POR ÇMIMI I LIRISË SË NJË KOMBI.

Pasardhësit e antiosmanit Rrapo Hekali nuk mund të mos ishin antifashist. Mospajtimi me pushtuesit dhe me mungesën e lirisë, integriteti i territorit dhe patriotizmi ishin kthyer […]
03/02/2023

Analiza vjetore e punës e ZVAP Fier.

ARSIMI CILËSOR DHE I ORIENTUAR DREJT NUK ËSHTË PRETENDIM LUKSI POR ZGJIDHJA PËR TË SHKURTUAR DISTANCËN SHQIPËRI-BE. Prefekti i Qarkut Fier Z. Lefter Shehaj ishte së […]
03/02/2023

Analiza  vjetore e punës e ZVAP Roskovec.

Sot, më datë 03.02.2022 Institucioni I Prefektit të Qarkut Fier me përfaqësues Sekretarin e përgjithshëm Z. Arben Velo dhe Përgjegjësen e Sektorit të Monitorimit të Kompetencave […]
02/02/2023

Analiza vjetore e punës së ZVAP Mallakastër.

NËSE JETA ËSHTË NJË VARG BETEJASH, ARSIMI ËSHTË ARMA MË PAQËSORE PËR TI FITUAR . Prefekti i Qarkut Fier Z.Lefter Shehaj,së bashku me Nënprefekten e rrethit […]
01/02/2023

Analiza  vjetore e punës e ZVAP Divjakë.

Sot në datë 01.02.2023 Institucioni I Prefektit të Qarkut Fier, përfaqësuar nga Sekretari I Përgjithshëm Arben Velo, Përgjegjësja e Sektorit të Monitorimit të Kompetencave Vendore dhe […]
01/02/2023

ANALIZA VJETORE E PUNËS SË ZVAP LUSHNJE .

“Mësojini!- kanë thënë të urtit; Fëmijët tuaj të dinë më shumë se ju, se ata janë për një kohë më tej se koha juaj.” – N. […]
30/01/2023

PËR SHITJEN E SENDIT TE PALUAJTSHËM NË ANKAND TË PARË

DHOMA KOMBËTARE E PËRMBARUESVE GJYQËSORË PRIVATË PËR SHITJEN E SENDIT TE PALUAJTSHËM NË ANKAND TË PARË Kliko per te shkarkuar dokumentin.
27/01/2023

VJOSA LUM I EGËR PARK KOMBETAR- OPORTUNITET PËR ZHVILLIM TË QËNDRURSHËM

Ka nisur tashmë turi i konsultimit publik për vendimmarrjen e shpalljes së Vjosës Lum i Egër si Park Kombëtar. Institucioni i Prefektit të Qarkut Fier ka […]
26/01/2023

ANALIZA VJETORE 2022, E INSTITUCIONIT TE PREFEKTIT TE QARKUT FIER

ANALIZAT VJETORE TË PERFORMANCËS, JO SI NJË MOMENT DHE DOKUMENT PËR TU ARSHIVUAR POR SI PROÇES LLOGARIDHËNIE DHE ANGAZHIMMARRJE PËR TË PËRMBUSHUR OBJEKTIVAT NË NIVELIN E […]
24/01/2023

VIDEOMESAZHI IM. Program per te rinjte e qytetit Fier.

“ Ju faleminderit DRAP Fier dhe ZVAP-ve të këtij qarku për gatishmërinë për të mirëpritur dhe bashkëpunuar me Institucionin e Prefektit të Qarkut Fier për ti […]
21/01/2023

PERKUJTOHET 103 VJETORI IKONGRESIT TE LUSHNJES.

KONGRESI I LUSHNJES- KONGRESI I INDIPEDENCËS POLITIKE DHE INTEGRITETIT TERRITORIAL TË SHQIPËRISË Sot në 103 vjetorit të fillimit të punimeve të këtij Kongresi Kombëtar, e nderoi […]
17/01/2023

555-Vjet nga dita e përjetësimit të Heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut.

SKËNDERBEU – HEROI YNË KOMBËTAR DHE PARAZMORIA E QYTETËRIMIT EUROPIAN 555-Vjet nga dita e përjetësimit të Heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot Skënderbeut dhe ende mbetët dritë […]
13/01/2023

GËZUAR DITËLINDJEN E 110-të POLICIA E VENDIT TIM !

GËZUAR DITËLINDJEN POLICIA E VENDIT TIM! Sot, në ceremoninë festive të organizuar nga DVP Fier, për kremtimin e ditëlindjes së të Policisë së Shtetit pata privilegjin […]
11/01/2023

Hapet Qendra Multifunksionale Profesionale. “SHËN JOZEFI. ZEJTAR”

NJË NDËRRMARRJE E RE SOCIALE MORI SOT BEKIMIN NË QENDRËN SOCIALE “MURIALDO”, PËR RRUGËTIMIN DREJT SUKSESIT! Një ofiçinë auto-servis, e mirë pajisur me aparatura të vit […]
10/01/2023

MEHMETAJ – MBIEMRI QË U BË SINONIM I BLETËRRITËSIT .

Një vizitë në parkun e bletëve të familjes Mehmetaj në Cakran, për tu kthyer ngarkuar me propolisin shumëngjyrësh të disa ndjesive . Një mikpritje e ëmbël […]
31/12/2022

Urim për vitin e Ri 2023, i Prefektit të Qarkut Fier Z. Lefter Shehaj.

  TË DASHUR BASHKËQYTETAR TË MI TË PREFEKTURËS SË QARKUT FIER , TË DASHUR MIQ : Ndërsa vitit 2022 i ka mbetur vetëm pak kohë para […]
25/12/2022

MESAZHI QË ZBUKUROI KRISHTLINDJEN

Sot, në ditën e Krishtlindjeve, së bashku me Kryetarin e Grupit Parlamentar të PS, z.Taulant Balla, deputetët, kryetarët e bashkive Fier e Roskovec dhe drejtorët e […]
24/12/2022

NJË “ÇMIM I MADH”, SA I RËNDË PËR DORËZUESIN AQ I MERITUAR PËR FITUESIN

NJË “ÇMIM I MADH”, SA I RËNDË PËR DORËZUESIN AQ I MERITUAR PËR FITUESIN Më takoi mua nderi ti dorëzoja “ÇMIMIN E MADH ” akorduar nga […]
24/12/2022

Trajnim informues dhe demonstrues nga sektori i MZSH-s pranë bashkisë Roskovec.

Së bashku me Kryetaren e Bashkisë Roskovec, znj. Majlinda Bufi morëm pjesë në trajnimin e parë informues dhe demonstrues të organizuar nga sektori i MZSH-s pranë […]
20/12/2022

Një kartolinë “hand made ngafëmijë të Qendrës Horizont

Një kartolinë “hand made” është një dhuratë e veçantë, por më e veçantë bëhet kur kartolinën ta sjellin ata që e kanë punuar. Këtë kënaqësi e […]
19/12/2022

DIVERSIFIKIMI I AKTIVITETEVE , ZGJEDHJA PER DISA ZGJIDHJE

Për tu vlerësuar zgjedhjet e zgjuara që fermerët gjejnë për t’ju përgjigjur sfidave të konkurrencës, të punëzënies gjithëvjetore apo nevojës së qarkullimit bujqësor . Të impresionojnë […]
18/12/2022

” Vepro gjelbër për një të sotme më të mirë, mendo gjelbër për një të ardhme më të sigurt “.

KUJT NUK DO TI LINTE MBRESA PJESMARRJA NË NJË AKSION PYLLËZIMI SË BASHKU ME NJE EKIP STRUKTURA MOSHORE E TË CILIT FILLON ME FËMIJË TË MOSHËS […]
14/12/2022

SFIDAT NUK MUND TI ZGJEDHËSH POR MUND TË ZGJEDHËSH SI TI PËRBALLËSH .

Në kushtet e ekonomisë globale ne nuk kemi potencialin për të qenë imponues por të nënshtruarit e ligjësive të ekonomisë së tregut të lirë . Ne […]
12/12/2022

Këshilltarët e Hekalit – burrat që jetuan për Shqipërinë dhe vdiqën për të !

Sot, në Gorishovë për të përkujtuar me nderim historinë e lavdishme të Këshilltarëve të Hekalit “Dëshmorë të atdheut “. Afro 8 dekada më parë Gorishova do […]
11/12/2022

Kur axhenda e gjelbër të bëhet përditshmëria jonë

Kur axhenda e gjelbër të bëhet përditshmëria jonë, atëherë kemi ndërtuar një shoqëri të shanseve për të gjithë në të sotmen dhe një perspektive më të […]
03/12/2022

Mesazh i Prefektit të Qarkut Fier Z. Lefter Shehaj, në kuadër të fushatës globale të 16 ditëve të Aktivizimit kundër dhunës ndaj grave .

DHUNA NDAJ GRUAS – HARAKIRI I SHOQËRISË. Dhuna ndaj gruas nuk duhet të jetë një çështje e izoluar, por sfidë me të cilën duhet ballafaquar. Problematika […]
01/12/2022

Nuk mund të ketë një strategji të mirë të zvogëlimit të riskut nëse nuk ka një vlerësim të saktë e të plotë të rreziqeve paraprakisht.

Në kuadër të projektit për hartimin e dokumentit të vlerësimit të riskut teknologjik në rang lokal u organizua sot në Institucionin e Prefektit të Qarkut Fier, […]
30/11/2022

Mesazh urimi , me rastin e Ditës së Flamurit dhe 110- vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, nga personalitete të Ukrainës.

SE CILA ËSHTË VLERA E LIRISË, E TREGOJNË ATA, LIRIA E TË CILËVE ËSHTË NË DISKUTIM. ————————————————————————– Me rastin e Ditës së Flamurit dhe 110- vjetorit […]
29/11/2022

Mesazh urimi i Prefektit të Qarkut Fier  Z. Lefter Shehaj me rastin e 29 Nëntorit ditës së Çlirimit.

Nuk mjafton të nderosh apo tregosh mirënjohje qoftë dhe deri në përulje, për ata që na lanë një Shqipëri me Flamur dhe të Lirë, por duhet […]
28/11/2022

Mesazh urimi i Prefektit të Qarkut Fier  Z. Lefter Shehaj me rastin e 28 Nëntorit, ditës së Flamurit.

Gëzuar 28 Nëntorin ! Gëzuar Ditën e Shenjtërimit te Flamurit, bashkëkombës, kudo ku ndodheni !
25/11/2022

PARKU DIVJAK-KARAVASTA , KAPITAL NATYROR I NJË INTERESI NDËRKOMBËTAR.

Komiteti i Menaxhimit të Parkut Kombëtar Divjake-Karavasta organizoi takimin e dytë për vitin 2022 në ambientet e Institucionit të Prefektit të Qarkut Fier . Në këtë […]
17/11/2022

Mbledhje e Komisionit të Mbrojtjes Civile të Qarkut Fier dt.17.11.2022.

FATKEQËSIA MË E MADHE ËSHTË ATËHERË KUR REFUZOJMË TË MËSOJMË NGA PËSIMET ————————————————————————– Gjatë ditës së sotme, në ambientet e Prefekturës Fier u organizua mbledhja e […]
16/11/2022

Qeveria ekziston për t’ju ofruar siguri qytetarëve të saj.

Për t’ju përgjigjur kërkesës së Drejtorisë Vendore të Policisë Fier, Institucioni i Prefektit në rolin e institucionit koordinues, thirri sot një takim me prani të Shefit […]
14/11/2022

Vizitë e Prefektit të Qarkut Fier në ferma bujqësore të prodhimit të perimeve në sera , në fshatin Zharrëz të bashkisë Patos .

MBËSHTETJA PËR BUJQËSINË NUK ËSHTË DEMAGOGJI POR REALITET DHE SERAT E PERIMEVE NUK JANË PROJEKTE 3D POR FERMA TË VËRTETA QË FURNIZOJNË TREGJET EVROPIANE ————————————————————————– Së […]
13/11/2022

KËSHILLTARËT E SHËNPJETRËS DHE ÇMIMI I TURPIT I KOLABORACIONIZMIT

Historia e 79 viteve më parë vjen të na dëshmoj me të vërtetat e saj për një ngjarje të luftës së dytë botërore që qëndron midis […]
11/11/2022

NJË FJALË MIDIS NDJESËS DHE KËSHILLËS

Në një bashkëpunim me zyrën për BE dhe emigracionin të bashkisë Fier, për të promovuar nismën e GIZ Albania, programit ProSEED të qeverisë gjermane, nën logon […]
23/10/2022

NGA STËR-GJYSHI TE STËR-NIPI PËR TË PËRKUJTUAR DHE TRASHËGUAR HISTORINË

Katër breza qytetarësh, nga ata që lufta e dytë botërore i gjeti fëmijë e deri tek fëmijët e tetë dekadave me vonë, u mblodhën sot ne […]
12/10/2022

Ekspozite e nxënësve të qarkut Fier , në pararendje të ” Ditës ndërkombëtare të zvogëlimit të riskut nga fatkeqësitë “

FUQIA E MESAZHIT DALË NGA MAJA E PENELIT Sot, në pararendje të ” Ditës ndërkombëtare të zvogëlimit të riskut nga fatkeqësitë ” , holli i prefekturës […]
07/10/2022

BUXHETIMI ME PJESËMARRJE SI SHPREHJE E DEMOKRACISË DIREKTE

Për të rritur nivelin e njohjes për këtë qasje të re ndaj proçesit të buxhetimit në nivel vendor, në institucionin e Prefektit Qarkut Fier u organizua […]
03/10/2022

Mbledhja e Këshillit të Basenit Ujor Seman 3.10.2022.

Pas filtrave teknik një vendimmarrje kolegjiale . Sot në mbledhjen e Këshillit të Basenit Ujor Seman , për shqyrtimin e aplikimeve për leja, apo autorizime për […]
01/10/2022

Takim i Prefektit me banorët e Shtëpisë së të Moshuarve Fier.

MIRËNJOHJA NDAJ TË MOSHUARVE NUK ËSHTË NJË BONUS I SHOQËRISË,POR SHPËRBLIMI PËR ATË QË ATA I KANË DHËNË KËSAJ SHOQËRIE! Sot në Ditën Botërore të të […]
30/09/2022

Trashëgimia kulturore si kolateral shpirtëror.

Sot në Ditën Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore, Zharrëza festoi nën logon ” Brez pas brezi myzeqar “ . Tre breza duke festuar së bashku .  
28/09/2022

Plani i përshtatjes ndaj ndryshimeve klimatike, instrumenti për uljen e kostos të së ardhmes.

Plani i përshtatjes ndaj ndryshimeve të klimës ka qenë tema e një takimi me shumë interes të organizuar sot në Institucionin e Prefektit të Qarkut Fier, […]
23/09/2022

Përkujtohet formacionin luftarak, Batalioni ” Semani “.

Sa herë që paqja nuk gjen paqe, historitë e luftërave çliruese shndrisin më mirë dhe frymëzojnë më shumë . ————————————————————————– Afro 8 dekada më parë atdheu […]
22/09/2022

Fuqia e bashkëveprimit duke sfiduar fuqinë e zjarrit .

Dy zjarre në të njëjtën kohë në territorin e bashkisë Patos vunë në sprovë shërbimin zjarrfikës të kësaj bashkie që disponon vetëm një mjet zjarrfikës . […]
22/09/2022

Takimi i Tryezës Teknike Rajonale të Luftës kundër Trafikimit të Personave.

Sot në  datën  22.09.2022 , në  sallën  e  mbledhjeve  në  Prefekturë, zhvillua  takimi i  Tryezës Teknike (TT)  , me  pjesëmarrje  te  anëtarëve të TT-së Fier, me […]
21/09/2022

Vizitë e Prefektit të Qarkut Z. Lefter Shehaj në subjekte që ushtrojnë  aktivitete të grumbullimit e eksportimit të perimeve, prodhimit të fidanëve , si dhe të  tapetit me bar natyral.

PËR JU QË NUK BËNI PUNË SA PËR SHEMBULL POR JENI SHEMBULLI I PUNËS ( E kam fjalën për ata lloje pronarësh që janë punëtorët e […]
15/09/2022

Përgjegjësi, ndërgjegjësim, mbështetje dhe sensibilizim, ndaj viktimave të dhunës në familje.

Nën moton “Viktima në qendër të sistemit” ku gjithë shërbimet institucionale  duhet të jenë të orientuara te nevojat dhe siguria e viktimave si  konsiderata parësore, u […]
14/09/2022

HISTORI BRENDA HISTORISË

HISTORI BRENDA HISTORISË ————————————————————————– Si sot 79 vjet më parë 68 vajza fierake do të ndërmerrnin një akt për të cilin historia do t’ju jetë përjetësisht […]
12/09/2022

ARSIMI PROFESIONAL – NJE PRODUKT ME POROSI NGA TREGU I PUNËS

Sot ne 12.09.2022 , Prefekti i Qarkut Fier , Z. Lefter Shehaj, ishte i pranishëm në shkollën e mesme profesionale ” Rakip Kryeziu ” Fier, për […]
12/09/2022

Mesazh i Prefektit te Qarkut Z. Lefter Shehaj , me rastin e fillimit të ri shkollor.

EDUKIMI ËSHTË I KUSHTUESHËM POR PADIJA ËSHTË  SHUMË MË E KUSHTUESHME ————————————————————————– Të dashur fëmijë, nxënës të klasës së parë, më lejoni ti bashkohem emocionit tuaj, […]
08/09/2022

Nderime me “Certifikatën e Mirënjohjes ” nga Konsulli i Nderit i Republikës së Shqipërisë në Ukrainë .

“Mirënjohja është kujtesa e zemrës “ Jean Baptiste Massieu ————————————————————————– Lufta mundi të më kufizonte në kohë por nuk mundi të më privonte nga dëshira e […]
07/09/2022

KEMI ARDHUR SI PACIENT POR JEMI PRITUR E NDJERË SI MIQ

Komplimenti më i bukur i marrë sot nga një grup qytetarësh italian që kishin ardhur për të marrë shërbime dentare në klinikën e doktor Enio Mëhilli. […]
07/09/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Fier, Nr.2558/1 prot. datë 04.07.2022 per subjektin “RIKUPER AL”

VENDIM  Nr.2558/1 prot. datë 04.07.2022 i Doganes Fier “Për Rikuperimin me Forcë të Detyrimit Doganor” që debitori, subjekti “RIKUPER AL” NIPT J62903492D ndaj Degës së Doganës […]
07/09/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Fier, Nr.76 datë 8.04.2019 per subjektin “Griselda Rushanaj”

VENDIM  Nr.76 datë 8.04.2019 i Doganes Fier “Për Rikuperimin me Forcë të Detyrimit Doganor” që debitori, subjekti “Griselda Rushanaj” me ID I75827074M” ndaj Degës së Doganës […]
05/09/2022

5 Shtatori, Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës

Mësuesja e paqes dhe shembulli i të jetuarit për ti dhënë shpresë botës . “Me gjak, unë jam shqiptare. Qytetare, jam e Indisë. Për nga besimi, […]
01/09/2022

PER DITET ME SHI MENDOHET NE KOHE ME DIELL.

SIGURIA E DIGAVE ishte kryefjala e takimit të organizuar sot në Institucionin e Prefektit Fier, me praninë e Kryetarit të Komitetit Kombëtar të Digave të Mëdha […]
13/07/2022

Takim i Organit Këshillues të Prefektit të Qarkut Fier.

Nëse ballafaqohemi me qëllimin nuk do të na mjaftonte kurrë arritja e objektivave . Në Institucionin e Prefektit të Qarkut Fier u zhvillua sot më datë […]
10/07/2022

Përkujtohet 175 vjetori i Besëlidhjes së Poçemit.

U përkujtua sot në Poçem 175 vjetori i Besëlidhjes së parë , 102 vjetori i Besëlidhjes se dytë dhe 79 vjetori i Besëlidhjes së tretë . […]
09/07/2022

Së bashku në shtëpinë e Zotit .

  Prefekti i Qarkut Z. Lefter Shehaj, ishte sot  mysafir në Xhamin e qytetit të Fierit për ti uruar festën e Kurban Bajramit Myftiut të kësaj […]
08/07/2022

Covid 19- I padukshëm kur u shfaq, por jo i panjohur sot . Takim me strukturat e NJVKSH-ve të qarkut Fier.

Duke ju nënshtruar diktatit të kokëfortësisë së statistikave të MSH, që dëshmojnë për një valë të re infeksioni nga nën variantet e Omicron, për të reflektuar […]
06/07/2022

Takim me Bashkitë e Qarkut Fier, për mbajtjen nën kontroll dhe minimizimin e Risqeve nga Fatkeqësitë.

Risqet nga fatkeqësitë nuk mund të evitohen por mund të mbahen nën kontroll, pasojat nga fatkeqësitë nuk mund të zerohen por mund të minimizohen . Pas […]
04/07/2022

Bashki të Forta – një ushtrim praktik për decentralizimin dhe qeverisjen e mirë në nivel lokal .

Sot në datë  04.07.2022 , në ambientet e hotel Plaza, salla e konferencave ” Standart “ Tiranë, u zhvillua Takimi i  pestë të Komitetit Drejtues të […]
02/07/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Vlorë, Nr.1897 Prot. datë 09.06.2022 per subjektin “Fatos Qani Likaj””

VENDIM  Nr.1897 Prot. datë 9.06.2022 i Doganes Vlorë “Për Rikuperimin me Forcë të Detyrimit Doganor” që debitori, subjekti “Fatos Qani Likaj” me ID H31018057J, me banim […]
02/07/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Vlorë, Nr.1898 Prot. datë 09.06.2022 per subjektin “Laurenc Mertiri””

Vendim  Nr.1898 Prot. datë 9.06.2022 i Doganes Vlorë “Për Rikuperimin me Forcë të Detyrimit Doganor që debitori, subjekti “Laurenc Mërtiri” me ID H50509075A, me banim në […]
30/06/2022

Legjislacioni i përafruar për të shkurtuar distancën Shqipëri-BE

  Në institucionin e Prefektit të Qarkut Fier u zhvillua sot më dt.30.06.2022 mbledhja e Këshillit të Basenit Ujor Seman, nën drejtimin e Prefektit të Qarkut […]
26/06/2022

Zjarrfikësit mund ta MINIMIZOJNE por qytetarë mund ta ZEROJNE rrezikun dhe evitojnë dëmet nga zjarri.

Në datë 26.06.2022, ne fshatin Jagodinë në bashkinë Roskovec një zjarr ka përfshirë disa shkurre dhe ferra duke rrezikuar nënstacionin elektrik , sipërfaqe me grurë dhe […]
23/06/2022

“Kush shpëton një jetë, shpëton një botë të tërë” Nënë Tereza

Në Institucionin e Prefektit në datë 23.06.2022 u organizua takimi i radhës i Tryezës Teknike të Komitetit Rajonal Antitrafik të Qarkut Fier, nën drejtimin e Kryetarit […]
23/06/2022

Shendeti në emergjencë . Trajnim i Kryqit të Kuq, Dega Fier.

  Në Institucionin e Prefektit në datë 23.06.2022 u organizua takimi i radhës i Tryezës Teknike të Komitetit Rajonal Antitrafik të Qarkut Fier, nën drejtimin e […]
20/06/2022

Nuk të duhet një arsye për të ndihmuar atë që ka nevojë , të duhet veç një zemër e mirë .

Mbërriti sot në rajonin e K arkivit në Ukrainë ndihma humanitare me 20 ton perime, e dërguar nga qarku i Fierit. Ishte pikërisht Memorandumi mbi Mirëkuptimin, […]
17/06/2022

Shërbime të përforcuara në përgjigje të aktiviteteve të shtuara .

Po hyjmë në sezonin me aktivitetin me të lartë të vitit . Akset rrugore rëndohen së tepërmi nga trafiku i shtuar si rezultat i frekuencës së […]
10/06/2022

Mesazh i Prefektit , për 144 vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizerenit

“ATDHEU DUHET JO PSE ESHTE I MADH, POR PSE ESHTE I YNI ” Abdyl Frashëri Sot mbushen 144 vjet , nga dita kur në Prizeren filloi […]
05/06/2022

Në nënstacionin e Patosit, pranë punonjësve të angazhuar për rikthimin e energjisë .

Si rezultat i një avarie të ndodhur në linjën elektrike Ballsh-Patos ka patur disa dëmtime në dy nënstacionet përkatëse. Si rezultat i kësaj avarie ka patur […]
04/06/2022

“Bashki të Forta”, projekti që nxit qeverisjen e mirë përmes inkurajimit të pjesëmarrjes aktive të qytetarëve .

Një projekt zviceran që ka marrë jetë në vitin 2018 ka si qëllim të kontribuoj në qeverisjen e mirë, duke nxitur ndërveprimin midis dy palëve në […]
28/05/2022

Në mes të detit me sera, një festë po kthehet në traditë .

“Festa e Serave të Gjelbërta”, mblodhi së bashku, në fshatin Suk të bashkisë së Roskovecit, fermerë dhe grumbullues të produkteve bujqësore të zonës. Ka vetëm tre […]
24/05/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Vlorë, Nr. 109, Nr.3204/1 Prot. datë 21.10.2021, per subjektin “Fatos Likaj””

Vendim nr.109 Nr.3204/1 Prot. datë 21.10.2021 i Doganes Vlorë Vendimi i kontabilizimit të detyrimeve doganore), subjekti “Fatos Likaj” me ID H310I8057J, me banim në Patos (Lagjja […]
23/05/2022

Ushtria e dimensioneve sociale, kontribut për ” Shqipëri të pastër “.

Diversifikimi i aktivitetit të forcave ushtarake, duke manifestuar edhe dimensione sociale, përveç rolit klasik të mbrojtjes së integritetit territorial, është bërë sot model i ri për […]
12/05/2022

Një marrëveshje e vullnetit të mirë, ideuar me mendje, nënshkruar me zemër.

Një marrëveshje e vullnetit të mirë, ideuar me mendje, nënshkruar me zemër. Prefekti i Qarkut Fier Lefter Shehaj dhe Kryetarja e Këshillit Rajonal të Kharkovit Ukrainë […]
05/05/2022

Dëshmorët janë çmimi i lirisë së një kombi.

Sot ne 5 Maj 2022, në ditën e Dëshmorëve të Kombit, në nderim të kujtimit të të rënëve për lirinë e vendit, Prefekti i Qarkut Fier, […]
04/05/2022

Shpallje Publike e aktit administrativ, i Doganes Vlorë, Nr.1153 Prot. datë 11.04.2022, per subjektin “AZIZ AZIZI”.

Vendim Nr.1153 Prot. datë 11.04.2022 i Doganes Vlorë Për Rikuperimin me Forcë të Detyrimit Doganor që debitori, subjekti “AZIZ AZIZI” p.f, me ID. G80529050C, me banim […]
30/04/2022

Më shumë përkushtim në përgjigje të besimit më të madh .

                                        Më shumë përkushtim në përgjigje të […]
18/04/2022

Përvjetorët – momente të takimit me historinë .

Ishte 18 Prilli i vitit 1943 kur territori i qytetit të Ballshit u çlirua nga pushtuesit dhe autoriteti territorial e administrimi i jetës së qytetit ju […]
15/04/2022

PARANDALIMI I HERSHËM – MËNYRA MË E MIRË PËR TË KONTROLLUAR RRISQET DHE MINIMIZUAR PASOJAT.

Ditën e sotme dt.15.04.2022 , Prefekti i Qarkut Fier, Lefter Shehaj në kuadër të marrjes së masave paraprake për përballimin dhe menaxhimin e situatave të mundshme […]